آموزش برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی موبایل در مرحله اول بسته به علاقه شما دارد که میخواهید تو چه پلتفرمی فعال باشید .

با در نظر گرفتن این نکته که روز به روز سرعت کامپیوترها بیشتر و بیشتر می شود.

هرچند بعضی از زبان های برنامه نویسی از بقیه سرعت بیشتری یافته اما مساله مهم این است که با زبان های کندتر هم می توان برنامه های خوب نوشت.

اگر در حین آموزش برنامه نویسی شما برنامه نویس باتجربه ای باشید می توانید روی افزایش کارایی برنامه های خودتان کار کنید اما اگر تازه آموزش برنامه نویسی را شروع کرده اید بهتر است ابتدا روی یادگیری جنبه های مختلف تمرکز کنید.

نکته بسیار مهمی که قابل توجه است این هستش که تا زمانی که برنامه ای نوشته نشده باشد مهم نیست یک زبان برنامه نویسی چقدر سریع یا کند پیش میرود بلکه یادگیری آن مبحث مهم است .

زبان برنامه نویسی خودتان را مشخص کنید

آموزش زبان های برنامه نویسی موبایل که تیم رایسو اپس مفتخر به ارائه آنهاست در سه پلتفرم اندروید , ios  و فریم ورک فلاتر به زبان Dart  است.

زبان های برنامه نویسی که تیم رایسو اپس آموزش میدهد زبان پرکاربرد و جامع جاوا و کاتلین برای برنامه نویسی اندروید است .

 زبان سوئیفت یک زبان برنامه‌نویسی چند شیوه‌ای و از نوع کامپایلری است.
در این قسمت مختصری راجب زبان های برنامه نویسی که میخوایم اموزش بدیم توضیح داده شده است .

زبان فریم ورک قوی فلاتر همان زبان دارت است .(Dart)

گوگل این زبان را انحصاری خودش معرفی کرده است.

مختصری راجب به زبان برنامه نویسی سویفت که میخواهیم آموزش بدهیم

سویفت یک زبان برنامه‌نویسی چند شیوه‌ای و از نوع کامپایلری است که برای توسعهٔ iOS، macOS، watchOS و tvOS توسط شرکت اپل ساخته شده است .

سوئیفت می‌خواهد جلوی خطاهای برنامه‌نویسی را بیشتر بگیرد و امنیت بیشتری نسبت به Objective-C داشته باشد و در عین حال نگارش مختصرتر و کوتاه‌تری داشته باشد.

سویفت در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل (WWDC) در سال ۲۰۱۴ معرفی شد. در سال ۲۰۱۴ با یک بروزرسانی به نسخه ۱٫۲ ارتقاء پیدا کرد و با یک بروزرسانی بزرگ، در WWDC سال ۲۰۱۵ به نسخه ۲ بروز شد.

در نسخهٔ ۲٫۲ متن باز شد و تحت لیسانس آپاچی ۲٫۰ در ۳ دسامبر ۲۰۱۵ برای پلتفرم‌های اپل و لینوکس عرضه شد. IBM هم سایت شبیه‌ساز سویفت خود را معرفی نمود که در آن توسعه‌دهندگان می‌توانند در یک سمت کد سویفت بنویسند و در سمت دیگر خروجی آن را مشاهده کنند.

«زبان برنامه‌نویسی سویفت» یک دستورالعمل ۵۰۰ صفحه‌ای (به زبان انگلیسی) است که همزمان با معرفی زبان در WWDC به‌عنوان یک کتاب در iBook Store اپل منتشر شد.

مختصری راجب به زبان برنامه نویسی جاوا و کاتلین که میخواهیم آموزش بدهیم

از جدیدترین تغییرات در برنامه نویسی، ایجاد زبانی به نام Kotlin است که پتانسیل زیادی برای جایگزینی جاوا دارد. زبان جاوایی که در فهرست محبوب ترین و گسترده ترین زبان های برنامه نویسی برای ایجاد برنامه های کاربردی اندروید قرار دارد.

پس از ظهور زبان کاتلین در سال ۲۰۱۱ به لطف تلاش های تیم توسعه JetBrain، بسیاری از بحث ها در داخل جامعه برنامه نویسان و توسعه دهندگان اندروید این بود که کدام زبان بهتر بوده و در حالی که هر دو قابل استفاده بر روی سیستم عامل اندروید را دارند کدام یک برای توسعه بهتر است .

یک توضیح ساده از مشکلات جاوا این است، علاوه بر اینکه واقعا مفید است، زبانی بسیار پیچیده و دشوار است .

اما، این نکات به این معنا نیست که جاوا بد است. در واقع، معنای آن این نیست که دیگران بیایند و آن را نابود کنند. بلکه یعنی باید از آن کمتراستفاده کنیم.

یکی از برجسته ترین و چشمگیرترین مزیت های کاتلین، وجود یک سیستم تایپ است که باعث می شود زمان کمتری برای کد نویسی صرف شود و در عین حال همین کد توانایی بیشتری در انجام کارها داشته باشد.

سطح کلی عملکرد در Kotlin به سرعت در حال افزایش است، به همین دلیل است که در حال حاضر می توانید با کد نویسی کمتر، کارهای بیشتری انجام دهید.

مختصری راجب به زبان برنامه نویسی دارت (فلاتر) که میخواهیم آموزش بدهیم

فریموورک متن باز فلاتر (Flutter ) توسط گوگل برای اولین در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد, این فریموورک به برنامه نویسان و توسعه دهندگان این امکان را میدهد که با یک بار نوشتن کد خروجی مخصوص اندروید و iOS برای اپلیکیشن خود بگیرند که این واقعا بسیار عالیست .

زبان مورد استفاده در فریموورک Flutter  زبان توسعه یافته توسط گوگل به نام دارت Dart می باشد که یک زبان شی گرا و سطح بالا و بسیار به زبان جاوا شباهت دارد.

طبق اطلاعات بدست آمده از شرکت گوگل که گفته است : در آینده زبان دارت و Flutter به عنوان بستر اصلی توسعه برای سیتسم عامل فیوشا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

از ویژگی های فلاتر که باعث میشه سرعت توسعه شما افزایش پیدا کند قابلیت استفاده مجدد از کد ها می باشد.

در حال حاضر فریم ورک فلاتر امکان طراحی برنامه برای تمام پلتفرم های موبایل (اندروید و ios), وب و دسکتاپ را دارد.

اندروید یا ios ؟

زبان برنامه نویسی خودتان را مشخص کنید

از طرفی دیگر در تحقیقات صورت گرفته در سال های اخیر بر روی کاربران تلفن های هوشمند، اعلام شده که کار با انواع اپلیکیشن ها شامل پیام رسان ها ، شبکه های اجتماعی و … بیشترین تعامل آنها با موبایل ها را شامل می شود.

کسانی که میخواهند در حوزه موبایل کار کنند نیز بین اندروید و IOS میتوانند تردید پیدا کنند.

بیش از ۸۰ درصد گوشی های هوشمند سیستم عامل اندروید دارند و در ایران این رقم تا ۹۰ درصد افزایش پیدا کرده.

آینده اندروید نیز با حمایت گوگل درخشان است.

در واقع ۸۰ درصد تعامل کاربران با تلفن های هوشمند در بستر اپلیکیشن موبایل صورت می گیرد.

انتخاب اینکه در چه پلتفرمی میخواهید کار کنید کاملا به خود شما بستگی دارد و هر کدام بازار کار خود را در بازه زمانی مختلفی دارند .